po17012022

úterý, 08 srpen 2017 07:34

Frappuccino – příběh proslulého nápoje

Více než 36 tisíc chuťových variant a milióny fanoušků po celém světě. Celosvětový úspěch Frappuccina, nejoblíbenějšího nápoje ve Starbucks, je prostě fakt. Jak tento oblíbený nápoj vznikl a proč se z něj stal takový fenomén? Poznejte historii kultovního Frappuccina!

 

Stručná historie Frappuccina

Přemýšleli jste někdy o tom, jak se vytvářejí kultovní nápoje? Dvěma baristům Starbucks ze Santa Moniky se to podařilo. Během práce v horké Kalifornii byli často požádáni, aby připravili osvěžující nápoj, který by v sobě kombinoval oblíbené chuti zákazníků. Rozhodli se tedy vytvořit nápoj, který by splnil tato očekávání. Na své myšlence začali pracovat v roce 1993 a začali mícháním základních ingrediencí, které se ve Starbucks používají při přípravě nápojů: ledu, mléka a espressa.

Výsledkem jejich experimentů byl krémový nápoj na bázi kávy s přidáním ledu, který byl o rok později nazván Frappuccino. Jde o spojení dvou slov: "frappé" a "cappuccino". Zpočátku bylo Frappuccino představeno pouze v několika kavárnách – na zkoušku. U zákazníků si okamžitě získalo oblibu a v roce 1995 už bylo k dispozici v celých Spojených státech i Kanadě. Dnes je název Frappuccino vyhrazen pouze pro produkty Starbucks a fanoušci po celém světě dobře vědí, jaká jedinečná chuť se za ním skrývá.

Recept na úspěch

Frappuccino existuje v různých verzích už více než 20 let. Základní verze je obohacena dalšími přísadami, jako je šlehačka, posypky či sirupy. Vznikají tak jedinečné chuťové kompozice jako například Green Tea Frappuccino. Varianty, které byly představeny před mnoha lety jako první – například Mocha Frappuccino – jsou stále velmi oblíbené.

„V současné době existuje více než 36 tisíc variant Frappuccina,“ říká Starbucks Coffee Master Jaroslav Rajoš. „V podstatě každý zákazník si může vytvořit svůj vlastní nápoj, a to tak, že si vybere své oblíbené doplňky do nápoje, jako jsou sirupy a posypky. Můžeme připravit Frappuccino ve variantě light, bezkofeinovou variantu, máme také na výběr z různých druhů mléka. Díky těmto možnostem je vytváření vlastních příchutí velmi snadné a téměř nemá hranic – stačí požádat baristu, aby připravil nápoj s ingrediencemi podle vašeho výběru.“

Po celém světě vznikají nové varianty Frappuccina, a tak každou sezónu Starbucks představuje nové, originální kombinace. Některá z nich si svou chutí a vzhledem okamžitě získají srdce fanoušků, jako se to nedávno stalo v případě Unicorn Frappuccina, které bylo k dispozici v některých zemích. V letošním roce Starbucks na českém trhu představil novou chuťovou kombinaci – Caramel Popcorn Frappuccino.

Frapp Star!

Z Frappuccina se už stal kultovní nápoj. V průběhu více než 20 let získalo obrovské množství fanoušků, kteří neustále čekají na nové příchutě. Zprávy o svém oblíbeném nápoji mohou také sledovat na sociálních sítích: Frappuccino má totiž svou vlastní stránku na Facebooku a účet na Instagramu. Je to jeden z těch nápojů, se kterými se lidé rádi fotografují.